Gmina Wiązownica
BIP
KONTAKT
wiazownica film zdjecie w sliderze

Nasza Gmina

Odwiedź nas
wiazownica film zdjecie w sliderze

Nasza Gmina

Odwiedź nas
wiazownica film zdjecie w sliderze

Nasza Gmina

Odwiedź nas
wiazownica film zdjecie w sliderze

Nasza Gmina

Odwiedź nas
wiazownica film zdjecie w sliderze

Nasza Gmina

Odwiedź nas
wiazownica film zdjecie w sliderze

Nasza Gmina

Odwiedź nas
wiazownica film zdjecie w sliderze

Nasza Gmina

Odwiedź nas

Zakończyła się realizacja projektu „Godność, wolność, niepodległość”
2018-12-10
Obrazek
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zapałowie zakończyła realizację projektu „Godność, wolność, niepodległość”.
Uczniowie szkoły wzięli udział w następujących zadaniach:

1. Na zajęciach z wychowawcą i na spotkaniu z rodzicami została ogłoszona akcja zbierania pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości. Od początku września uczniowie przynosili do szkoły różne pamiątki. Przygotowali opisy do eksponatów, które zostały ułożone chronologicznie, ukazując dzieje Polski od XVIII w. do odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdjęcia, dokumenty, numizmaty, dawne wydawnictwa książek i czasopism oraz przedmioty codziennego użytku wyłożono w czterech grupach: przed rozbiorami, rozbiory, powstania oraz II Rzeczpospolita. Zgromadzone pamiątki przeszłości ułożono w gablocie ekspozycyjnej, która została zakupiona dzięki realizacji programu. Z przyniesionych pamiątek oraz tych, które były w posiadaniu szkoły została zorganizowana wystawa. Otwarcie wystawy rozpoczęło się od pokazu prezentacji projektów edukacyjnych „Polska Niepodległa” wykonanych przez uczniów klasy III oddziału gimnazjalnego, nad którymi uczniowie pracowali przez wrzesień 2018 r. Do jej obejrzenia zostali zaproszeni mieszkańcy Zapałowa, rodzice, uczniowie i nauczyciele.
Ponadto w ramach organizowanej wystawy, uczniowie przygotowali multimedialną ekspozycję zebranych pamiątek i umieścili ją na stronie internetowej szkoły przez co trafili do szerszego grona osób ze środowiska lokalnego.
 
2. Dla uczniów szkoły zostały zorganizowane dwie  wycieczki patriotyczne. W dniu 24 X 2018 r.do Przemyśla i Żurawicy dla uczniów klas I- IV oraz do Krakowa w dniu 17 X 2018 r. dla uczniów klas IV-VIII oraz III oddziału gimnazjalnego. Od połowy września przystąpiono wraz uczniami i rodzicami do organizacji wyjazdu. Zapoznano ich z celami tego zadania. Zostały opracowane szczegółowe harmonogramy wycieczek, wynajęto autokar, zarezerwowano przewodników, bilety wstępów oraz obiad. Wycieczka została rozreklamowana wśród uczniów i ich rodziców.
Będąc w Przemyślu i Żurawicy uczniowie zwiedzili:
a) Fort „Werner”
  • obejrzeli militaria, umundurowania i oprzyrządowania wojskowe, przedmioty codziennego użytku, dokumenty, fotografie
b) Muzeum Twierdzy Przemyśl
  • obejrzeli film o Twierdzy Przemyskiej
  • obejrzeli eksponaty z czasu I wojny Światowej
 
Uczniowie zwiedzili również przemyski rynek:
  • Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka
  • Pomnik Szwoleżerów
  • wystawę plenerową z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
 
Zwiedzili też Pomnik Orląt Przemyskich na Zasaniu upamiętniający młodych polskich obrońców miasta w latach 1918-1921.Obejrzeli pamiątkowe tablice poświęcone ważnym wydarzeniom z historii Polski. Byli z wizytą na przemyskich nekropoliach – miejscu pochówku tysięcy ofiar Wielkiej Wojny i Orląt Przemyskich. Oglądali panoramę miasta z Kopca Tatarskiego oraz przystanek pod Krzyżem Zawierzenia. Będąc w Krakowie  po spotkaniu z panią przewodnik na Rynku Podgórskim i przejściu na Plac Niepodległości– miejsce, które było pierwszym skrawkiem wolnej Polski obejrzeli okolicznościową wystawę "Sztuka niepodległości" oraz  dom, w którym mieszkał Antoni Stawarz. Kolejnym celem był Kopiec Kościuszki. Następnie po obejrzeniu panoramy miasta, zwiedzili wystawę "Polaków drogi do wolności". Idąc śladami ojców niepodległości dotarli przez Błonie pod dom Naczelnego Wodza i na ulicę Oleandry, skąd 6 sierpnia 1914 roku ruszyła Pierwsza Kadrowa. Na ulicy Józefa Piłsudskiego zatrzymali się przy pomniku Wodza. Po obiedzie przeszli na Wawel. Wysłuchawszy historii tego miejsca, zaczęli zwiedzanie Katedry i podziemi. Po obejrzeniu krypty Wazów, sarkofagów romantycznych wieszczów, tablicy upamiętniającej zbrodnię Katyńską dotarli do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Tam przy trumnie Marszałka oddali hołd. A chwilę później zatrzymali się przy sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich i tablicy z nazwiskami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Nietypową lekcję historii zakończyli na Rynku Głównym w miejscu nieistniejącego dziś odwachu.

3. Wszystkim mieszkańcom Zapałowa została zaprezentowana inscenizacja przygotowana przez społeczność szkolną pt.„Zapałów podczas I wojny światowej i w dniu odzyskania niepodległości”.
Przygotowanie inscenizacji rozpoczęto już we wrześniu od prób z uczniami, gromadzeniem strojów i rekwizytów. Inscenizację wystawiano trzykrotnie:
  • na Gminnych Obchodach 100. lecia Niepodległości w Wiązownicy
  • w szkole
  • dla mieszkańców Zapałowa
 
4. Na terenie szkoły uczniowie pod opieką nauczycieli posadzili 8 pamiątkowych lip w formie tzw. „Zagajnika niepodległości”. Realizację tego zadania szkoła rozpoczęła we wrześniu od skierowania prośby  o zakup sadzonek lip do Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Jarosławiu, które bezpłatnie otrzymała. Następnie szkoła zamówiła i zakupiła z własnych środków tabliczki z wygrawerowanymi imionami i nazwiskami oraz datami urodzeń i śmierci Ojców Niepodległości oraz ławkę. Każdej klasie zostało przydzielone jedno drzewo, o które mają dbać. Drzewa zostały posadzone w okręgu, pośrodku którego stoi ławka z umieszczonymi na niej wygrawerowanymi tabliczkami, upamiętniającymi Polaków, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość po 123 latach niewoli W ten sposób zorganizowano miejsce do przeprowadzenia wybranych lekcji historii i innych zajęć edukacyjnych o tematyce niepodległościowej oraz uroczystości okolicznościowych.
 
5. Zorganizowano Koncert Pieśni Patriotycznych połączony z wieczornicą, w czasie której społeczność szkolna i lokalna śpiewała pieśni patriotyczne. Przed zaplanowaną wieczornicą uczniowie klas starszych przygotowali pokaz multimedialny połączony z tekstami pieśni – angażując w ten sposób wszystkich zebranych do wspólnego śpiewu. Całą uroczystość uświetnił chór  szkolny prowadzony pod kierunkiem nauczyciela muzyki.

6. Na drodze gminnej Zapałów – Ryszkowa Wola  zorganizowano Bieg niepodległościowy. Realizację tego zadania rozpoczęto od:
  • wyznaczenia trasy biegu na drodze gminnej Zapałów – Ryszkowa Wola,
  • oznakowania trasy biegu (oznaczenie mety transparentem nawiązującym do przesłania biegu 100. lecia Odzyskania Niepodległości)
  • przygotowania plakatu,
  • nawiązania współpracy z OSP w Zapałowie w celu zabezpieczenia trasy,
  • wyznaczenia opieki nad uczniami podczas biegu,
  • uświadomienia uczniom celu biegu i wyznaczenia dystansu dla poszczególnych grup wiekowych.
O godzinie 1000 wystartowały biegi:
  • bieg główny na dystansie 1918m dla klas VII, VIII i III oddziału gimnazjalnego na trasie Ryszkowa Wola – Zapałów,
  • dla klas IV – VI  bieg na dystansie 1018 m
  • dla uczniów klas I-III bieg na dystansie 518 m.
W biegu wzięli udział nie tylko uczniowie ale też nauczyciele i rodzice.

7.Uczniowie klas IV,V,VI i VII na zajęciach plastyki i na języku polskim we wrześniu 2018 r. wykonali „Kartki dla Polski”, na których napisali życzenia i prośby do swojej Ojczyzny, ozdabiając je piękną szatą graficzną. Prace wyeksponowane zostały na korytarzach szkolnych, a ich wersja elektroniczna została opublikowana na szkolnej stronie internetowej.

8. Zespół nauczycieli klas I-III oraz oddziału przedszkolnego na początku października opracował regulamin konkursu plastycznego "Niepodległa Ojczyzna w oczach dzieci". Wychowawcy omówili z uczniami temat konkursu, uświadomili jego cel, pogłębili wiedzę wychowanków prezentując odpowiednią literaturę, obrazy, krajobrazy, przyrodę, muzykę . Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela,  rodzica lub samodzielnie wykonali prace plastyczne. Wpłynęło kilkadziesiąt prac wykonanych farbami, kredkami, wyklejanki, wydzieranki oraz technikami mieszanymi. Z zebranych prac stworzono wystawę dostępną dla uczniów, rodziców i innych zainteresowanych osób. Wykonane prace udostępniono w czasie wystawy zorganizowanej w Domu Kultury w Zapałowie w dniach 15-21 października 2018 r. oraz w multimedialnej galerii prac na stronie internetowej szkoły, aby każdy zainteresowany miał możliwość obejrzenia jej.

9. We wrześniu 2018 r. zespół nauczycieli opracował regulamin konkursu recytatorskiego pt. "Wiersze o mojej Ojczyźnie". Zostały wykonane afisze dotyczące tego konkursu i umieszczone na tablicach ogłoszeniowych w szkole. Nauczyciele przeprowadzili rozmowy motywujące uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Wychowawcy dzieci z oddziałów 0-III  zgromadzili propozycje wierszy do recytacji i pomogli w doborze repertuaru w zależności od predyspozycji konkretnych uczniów. Zarówno nauczyciele grupy młodszej jak i poloniści w starszej  grupie wiekowej prowadzili warsztaty i próby mające na celu lepsze przygotowanie recytatorów. Do konkursu przystąpiło 35 uczniów. W październiku przygotowano dekoracje i dyplomy dla uczestników konkursu. Powołano komisję oceniającą. Konkurs przeprowadzono w II kategoriach: klas 0-III oraz IV-VIII i oddziały gimnazjalne.

10. W dniu 8 listopada 2018 r. odbyło się spotkanie z zaproszonym  miejscowym historykiem - emerytowanym nauczycielem naszej szkoły, która od lat pasjonuje się historią Zapałowa i okolic. Uczniowie w trakcie tego spotkania wysłuchali opowieści na temat okresu odzyskania niepodległości przez Zapałów łącznie z prezentacją historii Zapałowa, cmentarzy wojennych, opowiadaniem o przebiegu walk wyzwoleńczych  w regionie. Uczniowie mieli możliwość oglądania zdjęć, zadawania pytań. Podczas realizacji zadań rozwijano kompetencje społeczne i obywatelskie, wykształcono nowe umiejętności plastyczne i językowe. Kształcono postawę miłości i szacunku dla Ojczyzny.

Realizacja zadań przybliżyła sylwetki Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości, pogłębiła wiedzę uczniów z historii Polski.
Uczniowie swoją postawą wyrazili dumę z tego, że są Polakami. Każdy uczeń szkoły miał możliwość uczestniczenia w realizacji zadań.
 
Projekt sfinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021

 

Czytano: 6965 razy
marzec
2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
15 12
Nabór wniosków na wymianę pokryć dachowych
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza kolejny nabór wniosków na wymianę pokryć dachowych  ...
22.03.2024
W środę, 20 marca, w Gminnym Centrum Kultury w Wiązownicy odbyło się wręczenie nagród zwycięz...
27 04
ZAPROSZENIE NA GMINNY PRZEGLĄD PIEŚNI MARYJNYCH I PATRIOTYCZNYCH
Serdecznie zapraszamy mieszkańców na Gminny Przegląd Pieśni Maryjnych i Patriotycznych, w którym udział wezmą uczniowie szkół podstawowych z gminy Wiązownica oraz stowarzyszenie Młodzieżowe "Auxilium". Wydarzenie odbędzie się środę, 3 maja, o godz. 15:00 w Gminnym Centrum Kultury w Wiązownicy.   ...
25.04.2024
Wójta Gminy Wiązownica z dnia 25 kwietnia 2024 r.   W sprawie: ogłoszenia wykazu nier...
25 04
ZARZĄDZENIE Nr 49/2024
ZARZĄDZENIE  Nr  49/2024 Wójta Gminy Wiązownica z dnia 25 kwietnia 2024.   w sprawie;  ogłoszenia wykazu nieruchomości gruntowych przeznaczonych                     do dzierżawy w trybie bezprzetargowym na okres do 3 lat &...
 







 
imprez
kursy do radawy
mapa
sms
sesja gminy
odpady
strategia
KDR
500
ZIP
SIP_2
 
 

[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.