Gmina Wiązownica położona jest we wschodniej części województwa podkarpackiego w powiecie jarosławskim. Sąsiaduje z gminami Laszki, Jarosław (powiat jarosławski), Stary Dzików i Oleszyce (powiat lubaczowski) oraz Adamówką i Sieniawą (powiat przeworski).
Administracyjnie podzielona jest na 12 sołectw zamieszkałych łącznie przez 11.609 mieszkań- ców.Średnia gęstość zaludnienia wynosi 47,57 osoby /km2.
Gmina zajmuje obszar 244 km2. Wiązownica jest największą powierzchniowo gminą w powiecie jarosławskim. Pod względem ilości mieszkańców zajmuje trzecie miejsce w powiecie po Radymnie i Jarosławiu.
Sołectwa Gminy Wiązownica to: Cetula, Manasterz, Mołodycz,Nielepkowice, Piwoda, Radawa, Ryszkowa Wola, Surmaczówka,Szówsko, Wiązownica, Wólka Zapałowska, Zapałów.Wiodącą rolę w gminie pełni Wiązownica zamieszkana przez 1.913 osób, którajest siedzibą władz gminnych oraz instytucji użyteczności publicznej. Największą, bo liczącą 3.268 mieszkańców, jest sąsiadująca z miastem Jarosław miejscowość Szówsko. W tych miejscowościach koncentruje się więc handel i usługi świadczone na rzecz mieszkańców całej gminy.
Mimo, iż Gmina Wiązownica należy do gmin o stosunkowo niskich dochodach w przeliczeniu na jednego mieszkańca, corocznie znaczącą część budżetu przeznacza na rozwój infrastruktury technicznej, społecznej, porządku i bezpieczeństwa publicznego, a także poprawę ładu przestrzennego i ekologicznego.
Wiązownica jest gminą podmiejską o charakterze rolniczym. Położenie gminy w pobliżu miasta wpływa na ilość jednostek gospodarczych. W systemie REGON zarejestrowanych jest ogółem 468 podmiotów gospodarczych, w znaczącej większości są to prywatne zakłady, zatrudniające do dwóch osób. Wyjątek stanowią jednostki państwowe: szkoły, urzędy pocztowe oraz przychodnie i Bank Spółdzielczy. Rozwój przedsiębiorczości na terenie gminy Wiązownica nie odbiega od tendencji charakterystycznych dla całego województwa podkarpackiego. Wiele osób podejmuje próby prowadzenia działalności gospodarczej, niestety trudne warunki ekonomiczne - wysoka konkurencja, brak rynków zbytu, wysokie koszty kredytów oraz brak fachowego doradztwa -zmuszają je do rezygnacji. Dane liczbowe pokazują, iż corocznie powstaje w gminie kilkadziesiąt nowych jednostek gospodarczych, kilkadziesiąt jest też likwidowanych. Zjawiskiem pozytywnym i rokującym na przyszłość jest przewaga liczby podmiotów nowopowstających, nad liczbą podmiotów likwidowanych. Infrastruktura finansowa, podobnie jak w większości gmin wiejskich w województwie podkarpackim, rozwinięta jest bardzo słabo. Na terenie gminy Wiązownica działa wprawdzie Bank Spółdzielczy, który prowadzi obsługę finansowo-kredytową jednostek gospodarczych i osób fizycznych, jednak jego możliwości finansowe są ograniczone, a o większe sumy kredytów rolnicy muszą zabiegać w innych bankach. Banki komercyjne ze względu na niestabilną sytuację w rolnictwie niechętnie ich udzielają.