Dodatek mieszkaniowy przysługuje:
Nie ma wyznaczonego terminu, do kiedy zainteresowani muszą składać wnioski o dodatki mieszkaniowe. Można do uzyskać, jeśli tylko spełniasz wyznaczone kryteria.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, którym średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175 proc. najniższej emerytury obowiązującej w dniu złożenia wniosku w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.
Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe.
Należy również pamiętać, że powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny) w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
-35 m2+30% = 45,50 m2 dla 1 osoby
-40 m2+30% = 52,00 m2 dla 2 osób
-45 m2+30% = 58,50 m2 dla 3 osób
-55 m2+30% = 71,50 m2 dla 4 osób
-65 m2+30% = 84,50 m2 dla 5 osób
-70 m2 dla 6 osób
W przypadku zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywna powierzchnię tego lokalu o 5 m kwadratowych.
Należy wiedzieć, że gospodarstwo domowe to gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy, samodzielnie zajmującą lokal albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawo do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.
Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:
- 15 proc. Dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie jednoosobowym,
- 12 proc. Dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 2-4 – osobowym,
- 10 proc. dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 5 - osobowym i większym
Aby otrzymać pomoc w formie dodatku mieszkaniowego należy złożyć:
- wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego,
- deklarację o wysokości dochodów za okres trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku wraz z zaświadczeniami potwierdzającymi dochody za ten okres.
W przypadku stwierdzenia, że osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny, wypłatę dodatku mieszkaniowego wstrzymuje się w drodze decyzji administracyjnej do czasu uregulowania zaległości.
Jeżeli uregulowanie zaległości nie nastąpi w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania decyzji, wówczas decyzja o przyznanie dodatku mieszkaniowego wygasa. W przypadku uregulowania nalezności w terminie wyżej określonym wypłaca się dodatek mieszkaniowy za okres, w którym wypłata była wstrzymana.
Decyzję o przyznanie dodatku mieszkaniowego wydaje się w ciągu jednego miesiąca od daty złożenia wniosku.