Odpowiedzi dla redakcji Polsat
Drodzy Mieszkańcy, poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania przesłane przez redakcję telewizji Polsat.
Organizacja Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, zgodnie z ustawą dotyczy pracodawców zatrudniających więcej niż 50 pracowników, Gmina Wiązownica, jak każdy inny spełniający kryteria pracodawca, zobowiązana jest do utworzenia takiego funduszu oraz ustalenia regulaminu wydatkowania z niego środków. Środki z ZFŚS mogą być przeznaczone na realizację działalności socjalnej pracodawcy - są to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, imprez integracyjnych, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej („wczasy pod gruszą”), a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową oraz na zakładowe obiekty socjalne.
Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Urzędzie Gminy Wiązownica jest załącznikiem do Zarządzenia nr 80/2019 Wójta Gminy Wiązownica z dnia 19 sierpnia 2019 r.
1. Czy wyjazd zorganizowany dla urzędników Gminy Wiązownica, który odbył się w dniach 30.09 - 2.10.2022 r. finansowany był z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
W wycieczce (Krynica – Słowacja – Zakopane) udział wzięło 28 pracowników Urzędu Gminy Wiązownica. Została ona sfinansowana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, co jest zgodne z ustawą z dnia 3 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz późniejszym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, a także regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Urzędzie Gminy Wiązownica będącym załącznikiem nr 8 do Zarządzenia nr 80/2019 Wójta Gminy Wiązownica z dnia 19 sierpnia 2019 r. Działalność socjalna, którą w tym wypadku realizował Urząd Gminy Wiązownica (w rozumieniu ww. ustawy) to „usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej (..)”. Zorganizowana wycieczka wpisuje się zatem w katalog wydatków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Stanowisko takie jest potwierdzone w ugruntowanym orzecznictwie sądów powszechnych – „Pracodawca może również zaspokajać zbiorowe potrzeby pracowników, organizując masowe imprezy, takie jak wycieczki, spotkania integracyjne, pikniki. Jednocześnie taki przejaw aktywności zakładu stanowi rodzaj rekreacji czy wypoczynku, a tym samym mieści się w pojęciu działalności socjalnej pracodawcy określonej w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 923)” - Wyrok SA w Poznaniu z 9.11.2017 r., III AUa 2032/16, LEX nr 2645237.
2. Czy urzędnicy biorący udział w wyjeździe pokryli część kosztów z własnej kieszeni?
Pracownicy Urzędu Gminy nie pokrywali dodatkowych kosztów związanych z organizacją wycieczki Krynica – Słowacja – Zakopane.
3. Z jakiego budżetu zakupiony został alkohol na imprezy integracyjne, które odbyły się w Poroninie?
Alkohol, który został uwieczniony na nagraniu z ukrytej kamery został zakupiony z prywatnych środków uczestników wycieczki. W kosztach organizacji wycieczki uwzględniony został wyłącznie bufet i grillowane potrawy.
4. Czy impreza, która odbyła się 15 października 2022 roku na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie z udziałem radnych i sołtysów gminy była finansowana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Spotkanie pracowników Urzędu Gminy Wiązownica odbyło się na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie. Ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pokryte zostały koszty posiłków.
5. Jednocześnie prosimy o przedstawienie całkowitych kwot jakie gmina przeznaczyła na opisane wyżej imprezy.
Koszt wycieczki Krynica – Słowacja – Zakopane wyniósł 1.040 zł za osobę. Program wycieczki dołączam do wiadomości.
Koszt spotkania pracowników Urzędu Gminy na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie wyniósł 6 880 zł. Środki zostały przeznaczone na bufet podczas spotkania.
6. Czy nieformalny związek między Panem, a Panią Sekretarz Gminy, która pełni też funkcję Wicewójta wpływa na funkcjonowanie gminy? Czy nie występuje - w tym przypadku - Pana zdaniem konflikt interesów?
Między mną a Panią Anną Wilk, Sekretarz Gminy Wiązownica nie istnieje nieformalny, jak i rzeczywisty związek.
7. Czy do awansu Pani Anny Wilk doszło w momencie, w którym byliście Państwo w nieformalnym związku?
Pani Anna Wilk zajęła stanowisko Sekretarza Gminy Wiązownica w dniu 28.01.2022 roku.
8. Czy w Pana odczuciu nie występuje konflikt interesów w sprawie Pana "niebieskiej karty"? GOPS podległy jest przecież Urzędowi Gminy Wiązownica.
Zgodnie z prawem „Niebieską kartę” może założyć Policja podczas interwencji lub na posterunku, a także ośrodki pomocy społecznej, placówki oświatowe, placówki służby zdrowia oraz gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych.
9. Ile dokładnie kosztował remont i wyposażenie domku na terenie GOWiR Radawa? Dlaczego inwestycja ta została sfinansowana ze środków Zakładowego Funduszu Socjalnego? Dlaczego z domku mogą korzystać tylko urzędnicy Gminy Wiązownica?
Zakładowy obiekt socjalny został sfinansowany za kadencji mojego poprzednika, Mariana Ryznara. Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przewiduje wydatkowanie środków w postaci dofinansowania zakładowych obiektów socjalnych, w tym „ośrodki wczasowe i kolonijne, domy wypoczynkowe, sanatoria, ogrody działkowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, żłobki, kluby dziecięce i przedszkola oraz obiekty służące działalności kulturalnej”. Zgodnie z prawem remont wpisuje się w katalog wydatków ZFŚS, a obiekt jest przeznaczony nie tylko dla pracowników Urzędu Gminy Wiązownica.
Zgodnie z regulaminem świadczeń socjalnych uprawnieni do korzystania z Funduszu są aktualni pracownicy bez względu na wymiar czasu pracy i umowy, emeryci i renciści, byli pracownicy pobierający świadczenia przedemerytalne, z którymi rozwiązano stosunek pracy bezpośrednio przed przejście na to świadczenie oraz członkowie rodzin uprawnionych, za których uważa się wspólnie gospodarującego współmałżonka, pozostające na utrzymaniu i wychowaniu dzieci do 18 roku życia lub do czasu zakończenia nauki, nie dłużej niż do 25 roku życia (w przypadku dzieci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności bez limitu wieku) oraz członkowie rodzin zmarłych pracowników (wyżej wymienieni), jeżeli pozostawali na ich utrzymaniu. Korzystanie z domku w Radawie jest dla pracowników odpłatne i zróżnicowane od progów dochodowych.
10. Kto podjął decyzję o zatrudnieniu w Gminnym Centrum Kultury Pani Ewy Kłak-Zarzeckiej? Czy Pana zdaniem zatrudniona w Gminie dziennikarka jest w stanie zachować niezależność w opisywaniu funkcjonowania Gminy Wiązownica w Ekspresie Jarosławskim, którego jest Redaktor Naczelną? Z czyjej inicjatywy powstał tekst "Mamy podatki o 40 proc. niższe od maksymalnych stawek", który ukazał się w ostatnim numerze Ekspresu Jarosławskiego?
Pani Ewa Kłak-Zarzecka była również zatrudniona za kadencji poprzedniego wójta. Decyzją Dyrektora Gminnego Centrum Kultury została zatrudniona ponownie. Artykuł dotyczący wysokości podatków w Gminie Wiązownica nie był inspirowany przez pracowników urzędu czy radnych. Utrzymanie niskich podatków, a jak się dowiadujemy z artykułu, najniższych w regionie to ważna informacja z punktu widzenia mieszkańców Gminy, a także osób, które planują zamieszkać na jej terenie. Dodam tylko, że w ostatnich latach redakcja gazety Ekspres Jarosławski, jak i innych mediów regionalnych opublikowały kilkadziesiąt artykułów na temat Gminy Wiązownica, w tym dot. inwestycji, akcji społecznych czy imprez kulturalnych.
Czytano: 6413 razy