Podstawą zorganizowania bezpłatnego transportu i opieki dla dzieci niepełnosprawnych jest art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( t.j Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm. ), zwanej dalej ustawą.
Art.32. Ust. 6 Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.
Art.31 ust. 2 W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci odracza się zgodnie z art. 38.
Art. 39 ust. 4 pkt.1 Zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
pkt. 2 Zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17, a także dzieciom
i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
ZASADY SKŁADANIA WNIOSKÓW NA ROK SZKOLNY 2022/2023 W SPRAWIE DOWOZU DZIECKA/UCZNIA NIEPEŁNOSPRAWNEGO DO SZKOŁY/OŚRODKA LUB PRZEDSZKOLA W GMINIE WIĄZOWNICA
Rodzice lub opiekunowie prawni zainteresowani dowozem dziecka/ucznia niepełnosprawnego do przedszkola/szkoły/ośrodka powinni złożyć w sekretariacie Urzędu Gminy Wiązownica.
W przypadku bezpłatnego dowozu - specjalistycznym samochodem (bus):
- Prośbę do Wójta Gminy Wiązownica o bezpłatny dowóz wraz z wymaganymi dokumentami do 13 sierpnia 2022 r. na rok szkolny 2022/2023
- Kserokopię aktualnego orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
- Potwierdzenie przyjęcia lub kontynuacji nauki w placówce oświatowej.
W przypadku zwrotu kosztów dowozu własnym środkiem transportu, środkiem transportu publicznego.
- Prośbę do Wójta Gminy Wiązownica o zwrot kosztów przejazdu ucznia/dziecka niepełnosprawnego oraz rodzica/opiekuna prawnego własnym samochodem lub środkiem transportu publicznego wraz z uzasadnieniem do 20 sierpnia 2022 r. na rok szkolny 2022/2023
Po pozytywnej akceptacji prośby o zwrot kosztów dowozu dziecka własnym samochodem lub środkiem transportu publicznym, następuje złożenie wniosku u dyrekcji szkoły podstawowej w obwodzie szkoły do której uczeń należy, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia nr 117/2019 z dnia 30 grudnia 2019r. ,wraz z wymaganymi dokumentami:
- Kserokopia aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności ucznia.
- Kserokopia aktualnego orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
- Potwierdzenie przyjęcia lub kontynuacji nauki w placówce oświatowej.
Dokumenty do pobrania: