Bieżące funkcjonowanie poszczególnych wsi, działalność Urzędu Gminy Wiązownica oraz najważniejsze zadania przewidziane w budżecie na 2022 rok były tematem spotkań wiejskich, które odbyły się w niedzielę, 14 listopada 2021 r. w Zapałowie, Ryszkowej Woli, Radawie oraz Mołodyczu.
Mieszkańcy wszystkich czterech sołectw, którzy przybyli na spotkanie dowiedzieli się o najważniejszych problemach, przed którymi stała gmina w dniu objęcia jej przez pełniącego funkcję Wójta Gminy Wiązownica Marię Tabin-Matusz. Mowa tu m.in. o:
- Likwidacji w czerwcu 2022 r. punktów przedszkolnych prowadzonych przez Instytut Komeńskiego.
- Potrzebie uzyskania szeregu decyzji i remontu urządzeń służących do zapewnienia funkcjonowania kąpieliska w Radawie w sezonie 2022.
- Braku transportu zbiorowego w Wiązownicy Dolnej.
Po wielogodzinnych analizach dokumentacji, szeregu rozmów i konsultacji udało się znaleźć rozwiązanie.
- Punkty przedszkolne zostaną utworzone przy szkołach, dzięki czemu ponad 150 dzieci będzie miało zagwarantowaną opiekę i edukację, zaś kilkunastu nauczycieli nie straci pracy.
- Za nami jest już wizja terenowa jazu piętrzącego na rzece Lubaczówka, która była konieczna przed podjęciem decyzji w sprawie przedłużenia okresu obowiązywania decyzji udzielającej pozwolenia wodnoprawnego na pobór i zrzut wody powierzchniowej na cele rekreacyjne. Zostały również przeprowadzone rozmowy dotyczące prac remontowych. Zostaną one wykonane po uzyskaniu decyzji administracyjnych. Tak więc jesteśmy na dobrej drodze, aby na wakacjach GOWiR tętnił życiem.
- 1 grudnia 2021 r. w Wiązownicy Dolnej będzie kursował autobus PKS. W przeciągu kilku najbliższych dni mamy otrzymać rozkład jazdy. Idąc za przykładem Wiązownicy, prawdopodobnie i w Mołodyczu uda się rozwiązać problem transportu zbiorowego.
W drugiej części spotkania głos został oddany mieszkańcom. Był to czas na zadawanie pytań, wyrażanie opinii oraz zgłaszanie wniosków dotyczących inwestycji planowanych w budżecie na 2022 rok. Mieszkańcy opowiadali o trapiących ich problemach i wskazywali, co chcieliby zmienić lub poprawić. Mieszkańcy wszystkich czterech sołectw zgłaszali potrzebę remontu dróg, budowy chodników oraz oświetlenia ulicznego. Poza tym:
- Mieszkańców Zapałowa trapi problem z ograniczonym dostępem do lekarza obsługującego tamtejszy ośrodek zdrowia.
- Mieszkańcy Ryszkowej Woli zwracali uwagę na potrzebę budowy kanalizacji sanitarnej oraz sali gimnastycznej przy szkole.
- Dyskusja w Radawie skupiona była głównie wokół reaktywacji Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji, w tym remontu jazu na Lubaczówce.
- Wśród potrzeb, jakie zgłaszali mieszkańcy Mołodycza należy wymienić zakup wozu bojowego i rozbudowę remizy OSP oraz budowę ścieżki rowerowej (od Radawy do Woli Mołodyckiej).
-
Wszystkie uwagi i sugestie mieszkańców zostaną przenalizowane. Część z nich zostanie załatwiona od ręki, zaś wybrane zadania inwestycyjne zostaną uwzględnione w przyszłorocznym budżecie.
Ponieważ już za 3 tygodnie mieszkańcy gminy Wiązownica będę musieli podjąć ważną decyzję dotyczącą wyboru nowego włodarza, pełniący funkcję Wójta Gminy Wiązownica Maria Tabin-Matusz – z szacunku do swoich kontrkandydatów – oddała mikrofon obecnym na sali kandydatom na Wójta Gminy Wiązownica, aby Ci mogli zaprezentować się mieszkańcom wszystkich cztery sołectw.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za przybycie. A przed nami kolejne spotkania. W niedzielę, 21 listopada br. zapraszamy mieszkańców Cetuli, Manasterza, Nielepkowic oraz Surmaczówki. Harmonogram spotkań dostępny jest na FB oraz stronie internetowej Urzędu Gminy Wiązownica.