REGULAMIN
Gmina Wiązownica przystąpiła do pilotażowego programu realizowanego przez Stowarzyszenie Sport 7, którego prezesem jest wybitny polski hokeista Mariusz Czerkawski.
Program „Mistrzowie Białego Orlika” realizowany we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki ma na celu promocję wśród dzieci zimowych dyscyplin sportowych oraz aktywnego spędzania czasu wolnego, a także szkolenie animatorów z zasad bezpiecznego korzystania z lodowiska i profesjonalnego prowadzenia zajęć na lodzie.
Ogólnopolski Turniej „Mistrzowie Białego Orlika” skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych (chłopcy i dziewczęta). Turniej polega na rywalizacji zespołów czteroosobowych (+ 1 rezerwowy) w pokonaniu jak najszybciej testu sprawnościowego (tor przeszkód) rozmieszczonego na lodowisku. Test sprawnościowy zawiera podstawowe elementy jazdy na łyżwach: jazda w przód, jazda po łuku, zatrzymanie, balans ciałem, utrzymanie równowagi.
Program odbywa się według następującego schematu:
Etap I – szkolenie instruktorów, animatorów w Tychach pod okiem Mariusza Czerkawskiego
Etap II – zajęcia treningowe dla dzieci
Etap III – turniej „Mistrzowie Białego Orlika”
Turniej „Mistrzowie Białego Orlika” składać się będzie z dwóch etapów:
- I – eliminacje gminne w Wiązownicy (luty)
- II – wielki finał w Warszawie (marzec)
Opis testu sprawnościowego:
Ustawienie w rzędzie. Każdy zawodnik startuje sprzed belki znajdującej się na linii startu. Na sygnał krokami lewa i prawa noga przechodzi nad 4 belkami położonymi na lodzie w odległości 50 cm jedna od drugiej, jazda przodem (5 m), przejazd pod przeszkodą (wysokość poprzeczki 110 cm), przejazd nad 2 pachołkami (30 cm wys.) leżącymi w odległości 1 metra tzw. beczułki, jazda przodem (6m) do pachołka, jazda po łuku (90 st.) w prawo obok pachołka, jazda przodem do kolejnego pachołka umiejscowionego w tej samej linii w odległości 4 metrów, objazd pachołka łukiem
w lewo (360 st.) i przejazd do slalomu między 3 pachołkami ustawionymi co 1,5 metra w kierunku startu, jazda przodem (6 m), hamowanie przy krążku, podniesienie krążka
z lodu i jazda przodem (6m) w kierunku mety usytuowanej obok linii startu i klaśnięciem w dłoń następnemu zawodnikowi daje sygnał do startu. Obowiązuje pomiar czasu przejazdu każdej drużyny.
Po zakończonym Turnieju zostanie rozegrana konkurencja sprawnościowa- bieg na 2 okrążenia.
- Turniej zostanie rozegrany 9 lutego 2016 r. (wtorek) o godzinie 10.00 na lodowisku „Biały Orlik” w Wiązownicy,
- Zgłoszenia szkół przyjmuje animator Orlika Jerzy Feldman pod nr tel. 665-829-538,
- Termin zgłoszeń: do 5.02.2016 r. (piątek),
- Do udziału w zawodach potrzebna jest pisemna zgoda rodzica (opiekuna)
i legitymacja szkolna,
- Koszty związane z dojazdem uczestnik pokrywa we własnym zakresie.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stowarzyszenie zorganizowało już trzy edycje Turnieju Mistrzowie Białego Orlika.
I Turniej odbył się w marcu 2013 roku i składał się z dwóch etapów: finały wojewódzkie i wielki finał. Finały wojewódzkie odbywały się w Mikołowie, Sieciechowicach, Biłgoraju, Mińsku Mazowieckim
i Elblągu, natomiast wielki finał odbył się na warszawskim Torwarze. W wielkim finale wzięło udział 12 drużyn z ośmiu województw – po dwie drużyny z Mikołowa i Mińska Mazowieckiego oraz Pionki, Sieciechowice, Warszawa, Elbląg, Malbork, Wodzisław Śląski, Tryńcza i Biłgoraj. Reprezentanci województw zostali wybrani z ponad 3000 dzieci, które brały udział w zajęciach przygotowujących do Turnieju. Turniej był współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
II Ogólnopolski Turniej Mistrzowie Białego Orlika odbył się 29 marca 2014 roku na Torwarze. Wzięło
w nim udział 18 drużyn z całej Polski – po trzy drużyny z Mikołowa i Elbląga, po dwie z Oleśnicy, Zgorzelca i Radzynia Podlaskiego oraz drużyny z Malborka, Mińska Mazowieckiego, Strzegomia, Pionek, Buska-Zdroju i Lublina. Turniej wygrała drużyna z Malborka, a tuż za nią na drugim miejscu uplasowali się zwycięzcy I Turnieju – drużyna z Pionek.
III Turniej odbył się 24 lutego 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wzięło w nim udział 12 drużyn z całej Polski – po dwie drużyny z Mikołowa i Elbląga oraz reprezentanci Sanoka, Płońska, Pionek, Sieciechowic, Strzegomia, Skierniewic, Malborka i Oleśnicy.
Turniej wygrała debiutująca w Turnieju drużyna z Sanoka, na drugim miejscu uplasowali się zwycięzcy I Turnieju – drużyna z Pionek, a ostatnie miejsce na podium zajęli reprezentanci Elbląga. Turniej był współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.